menusearch
karyabiparvaz.com

کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ

دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۰۲
(0)
(0)
کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ

کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ چیست؟

اگر به دنبال کارکردن در آلمان بدون تحصیلات دانشگاهی هستید، برای ورود به بازار کار آلمان صرفا لازم نیست که در دانشگاه های آلمان تحصیل کنید. شما می‌توانید با گذراندن یک دوره فنی در آلمان (آوسبیلدونگ) تجربه لازم برای کار را به دست آورید و راه ورود به بازار کار را پیدا کنید.

اگر شما دارای مدرک دیپلم یا کاردانی هستید و همچنین یک یا چند دوره در زمینه خاصی گذرانده اید می‌توانید برای فعالیت در این دوره ها اقدام کنید.


در بخش های بعدی قصد داریم به بررسی دوره های کارآموزی آلمان، شرایط آن و همچنین مدارک لازم برای دوره های آوسبیلدونگ بپردازیم. این مقاله توسط تیم تخصصی موسسه مهاجرتی پرواز نوشته شده و هر ماه به روز رسانی می‌گردد.

 

درباره کشور آلمان

اگر از شما بخواهند نام سه کشور پیشرفته در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و رفاهی را معرفی کنید قطعا کشور آلمان را نام خواهید برد. جمهوری فدرال آلمان کشوری در غرب اروپاست و پایتخت آن برلین است. جمعیت آلمان هم اکنون نزدیک به 83 میلیون نفر است و مساحت آن نزدیک به 357 هزار کیلومتر مربع است.

هر ساله تعداد زیادی از مهاجران به آلمان مهاجرت می‌کنند به طوری که در سال 2018 حدود 1.5 میلیون مهاجر نفر کشور خود را به مقصد آلمان ترک کرده اند. این نشان دهنده مهاجر پذیر بودن کشور آلمان و همچنین شرایط مناسب این کشور برای مهاجرین است.

طبق آمار رسمی کشور آلمان هم اکنون نرخ بیکاری این کشور نزدیک به 3.1 درصد است، که این به معنای وجود تعداد زیاد موقعیت شغلی در آلمان و همچنین نیاز به نیروی کار است.

 

علت جذب نیروهای کاری خارجی در آلمان

از آن جایی که رشد جمعیت در کشور آلمان منفی است بنابراین جمعیت این کشور رو به پیری است که این باعث شده دولت آلمان نیروی کار مورد نیاز خود را از کشور های دیگر جذب کند.

همانطور که میدانید کمپانی ها وشرکت های بزرگ و مطرحی در این کشور در حال فعالیت می‌باشند، که می‌توان از   ب ام و، دایملر، بوش، وودافون و فولکس واگن اشاره کرد. شما با داشتن سابقه کاری یا کارآموزی هرچند محدود می‌توانید در این کمپانی ها و شرکت های بزرگ مختلف دیگر مشغول فعالیت شوید.

 

آوسبیلدونگ در آلمان و شرایط آن

آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی است که طول دوره آن بین 2 تا 4 سال متغیر است. در این مدت زمان شما علاوه بر دروس نظری، به صورت عملی نیز آموزش می‌بینید.

این دوره ها با همکاری یک کارفرما و همچنین یک موسسه آموزشی اجرا خواهد شد و به دو نوع آوسبیلدونگ مدرسه ای (schuliche ausbildung) و آوسبیلدونگ دوگانه (Duale Ausbildung) تقسیم می‌گردد.

در برخی از آوسبیلدونگ ها می‌توانید بین 400 تا 1000 یورو ماهانه حقوق دریافت کنید که این مبلغ برای هزینه زندگی در آلمان کافی است.

 

آوسبیلدونگ در آلمان و شرایط آن

 

میزان حقوق دریافتی از آوسبیلدونگ چقدر است؟

دریافتی شما از کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ بسته به این که چه رشته ای را می‌گذرانید متفاوت است.

هم اکنون نزدیک به 400 رشته مختلف در دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد. از جمله شرایط اصلی که برای شرکت در این دوره ها لازم است زبان آلمانی است. برای این که بتوانید در دوره های عملی شرکت کنید و همچنین امتحانات را با موفقیت پشت سر بگذارید لازم است سطح زبان آلمانی بالا ( ترجیحا B2) را داشته باشید.

البته سطح زبان به رشته آوسبیلدونگ مورد نظر نیز بستگی دارد و در برخی موارد آشنایی به زبان انگلیسی نیز می‌تواند به شما کمک کند، اما داشتن مدرک آلمانی الزامی است.

 

حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای دوره های کارآموزی چیست؟

یکی دیگر از سوالات اساسی که برای دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد این است که حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای این دوره ها چیست؟

حداقل مدرک برای شروع فعالیت در این دوره ها دیپلم است. اگر دوره ی خاصی در رشته مورد نظر خود گذرانده اید میتواند به پیشرفت و بالاتر شدن سطح شما کمک کند همچنین مدارک باید مورد ارزیابی و تطبیق کشور آلمان قرار بگیرد.

 

آوسبیلدونگ در آلمان و شرایط آن

 

شرایط سنی برای دوره های کارآموزی آلمان

یکی از سوالات دیگر در این زمینه شرایط سنی است. برای شرکت در این دوره ها حداقل سن مورد نیاز 18 سال و همچنین حداکثر آن 25 سال است. درنظر داشته باشید یادگیری زبان آلمانی نیز زمان زیادی را لازم دارد بنابراین بهتر است دو سال قبل از رسیدن به حداکثر سن شروع به یادگیری زبان کنید.

شما برای این نوع دوره ها ویزای همراه نمی‌توانید داشته باشید، پس از اتمام این دوره و بستن قرارداد کاری می‌توانید برای خانواده خود ویزای همراه تهیه کنید و به همراه خود به آلمان ببرید.

 

کار آموزی مدرسه ای در آلمان ( شولیشه آوسبیلدونگ )

همانطور که گفته شد دو نوع آوسبیلدونگ وجود دارد که یکی از آن ها

آموزش حرفه‌ای مدرسه ای (Schlische Ausbildung) است. در این نوع آموزش، ساعت کار عملی کمتر از تئوری است که معمولا بین یک تا سه سال نهایتا طول می‌کشد. بنابراین مدت زمان آموزش، نوع آسبیلدونگ حرفه‌ای مدرسه‌ای، کمتر از دوگانه است. و در رشته های مختلفی مانند پرستاری، مهندسی و صنعتی ارائه می‌شود. تمامی دروس تئوری و عملی در این دوره آموزشی در یک مدرسه تخصصی یا یک کالج حرفه‌ای انجام می‌شود. به همین دلیل به آن، آموزش مدرسه‌ای می‌گویند.

همچنین باید در نظر داشته باشید که اگر بخواهید در مدارس خصوصی دوره خود را سپری کنید باید هزینه آن را پرداخت کنید. در طی این دوره آموزشی شما هفته ای ۱۰ ساعت اجازه کار مجزا از آن را نیز دارید.

 

درخواست بافوگ طراحی برای حمایت از دانش آموزان بی بضاعت

یکی دیگر از نکاتی که وجود دارد این است که افرادی که دارای شرایط زیر باشند می‌توانند درخواست بافوگ کنند. Schüler Bafög یک نوع برنامه از طرف دولت برای حمایت دانش آموزان بی بضاعت است. البته لازم است شرایط زیر را دارا باشید:

شهروند یکی از شهرهای اتحادیه اروپا باشید.
حداقل 15 ماه در آلمان زندگی کرده باشید و اقامت قانونی داشته باشید.
حداقل 5 سال در آلمان بوده باشید و کار کرده باشید.

 

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر به تازگی وارد آلمان شوید نمی‌توانید از این برنامه استفاده کنید.

 

ثبت نام در مدرسه برای حضور در آوسبیلدونگ در کشور آلمان

برای حضور در این نوع آوسبیلدونگ لازم است که در یک مدرسه یا کالج ثبت نام کنید که برای این کار نیاز به مدارک تحصیلی تایید شده دارید. هرچقدر که نمرات و زبان شما بهتر باشد شانس پذیرفته شدن در این دوره ها بیشتر است.

البته گاهی نیز دیده می‌شود که تجربه کاری شما در رشته ی مورد نظر میتواند احتمال پذیرش را بالا ببرد. برای اینکه بتوانید آوسبیلدونگ مورد نظر خود را پیدا کنید می‌توانید از طریق مراکز مشاوره برای مهاجران مانند Jugendmigrationsdiensts و یا برای افراد بزرگسال Migrationsberatungen für Erwachsene اقدام کنید.

یکی دیگر از نکاتی که وجود دارد این است که افرادی که دارای شرایط زیر باشند می‌توانند درخواست بافوگ کنند. Schüler Bafög یک نوع برنامه از طرف دولت برای حمایت دانش آموزان بی بضاعت است. البته لازم است شرایط زیر را دارا باشید:

شهروند یکی از شهرهای اتحادیه اروپا باشید.


حداقل ۱۵ ماه در آلمان زندگی کرده باشید و اقامت قانونی داشته باشید.
حداقل ۵ سال در آلمان بوده باشید و کار کرده باشید.
این نکته را در نظر داشته باشید که اگر به تازگی وارد آلمان شوید نمی‌توانید از این برنامه استفاده کنید.

 

شرایط تحصیل در مدارس آلمان

شرایط تحصیل در مدارس آلمان به گونه‌ای است که دانش‌آموزان بین ۱۴ تا ۱۶ سال می‌توانند در دبیرستان‌های آلمان به زبان آلمانی تحصیل کنند. اما برای تحصیل در مدارس آلمان، رزومه تحصیلی شخص متقاضی در نظر گرفته می‌شود. از دیگر فاکتورهای موثر در روند پذیرش، ویژگی‌های شخصیتی فرد نیز در نظر گرفته می‌شود. برای تایید ویژگی‌های شخصیتی نیز از یک مصاحبه ویدئویی آنلاین، برای داوطلبان بین‌المللی انجام می‌شود. مدارکی که برای تحصیل در مدارس آلمان نیاز خواهید داشت شامل:

 • پاسپورت
 • اثبات تمکن مالی
 • شناسنامه(اصل و کپی)
 • بیمه نامه
 • تکمیل فرم درخواست به امضای والدین(متقاضیانی که ۱۶ سال دارند، فرم خود را با دست خود امضا می‌کنند)
 • گواهی پزشکی

البته این امکان وجود دارد که والدین در زمان تحصیل فرزندان در آلمان، در کنار آن‌ها باشند. بنابراین والدین می‌توانند با دریافت ویزای گاردین، همراه فرزندان خود در آلمان زندگی کنند. برای دریافت شرایط ویزای گاردین، می‌توانید با کارشناسان مجموعه در تماس باشید.

 

آوسبیلدونگ دوگانه ( دوآله آوسبیلدونگ ) چیست؟

آموزش حرفه‌ای دو گانه که به‌ آنها دوآله آوسبیلدونگ یا بقوفلیشه آوسبیلدونگ (Duale Berufsausbildung) نیز گفته می‌شود نوع دیگری از آوسبیلدونگ است.

این دوره از دو بخش تئوری و عملی تشکیل شده که به صورت همزمان و یا جدا جدا برگزار می‌شود. این دوره مناسب افرادی است که هیچ گونه مدرک تحصیلی و یا تجربه کاری ندارند. مدت زمان این دوره بسته به اینکه چه رشته‌ای انتخاب کرده‌اید، بین دو تا سه سال و نیم طول می‌کشد. یک یا دو روز در هفته، یا چند هفته در یک مدرسه فنی درس می‌خوانید. ادامه دوره را در یک شرکت مشخص برای کار عملی طی می‌کنید و مهارت‌های مورد نیاز را آموزش می‌بینید. به همین دلیل آسبیلدونگ دوگانه می‌گویند.

در این نوع کارآموزی به ازای کار در یک شرکت شما حقوق دریافت خواهید کرد. به این حقوق به اصطلاح Ausbildungsvergütung می‌گویند.

 

تنوع رشته در دوره کارآموزی آلمان

همانطور که گفته شد رشته های مختلفی در آوسبیلدونگ وجود دارد از رشته هایی مانند آشپزی گرفته تا فنی و پرستاری در این کارآموزی ها آموزش داده می‌شود. البته در نظر داشته باشید که همه مشاغل در همه شهر ها وجود ندارد.

الزاما باید بازار کار آن رشته در منطقه مورد نظر وجود داشته باشد. اگر بتوانید نمرات خوبی در دوره کارآموزی کسب کنید یا تجربه کاری داشته باشید میتوانید شروع فعالیت خود را در زمینه کاری زود تر از سه سال آغاز کنید.

 

میزان حقوق دریافتی در رشته‌های مختلف در اوسبیلدونگ

میزان حقوق دریافتی هر فرد در رشته موردنظر می‌تواند تا حد بسیار زیادی متفاوت باشد. متقاضیان می‌توانند با شرکت در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی حقوق بالاتری را دریافت کنند. در ادامه به بررسی کلی هرکدام از رشته‌های اوسبیلدونگ به­صورت کلی خواهیم پرداخت. این رشته‌ها عبارت‌اند از:

 • مراقب پرواز

از جمله رشته‌های پرطرفدار در اوسبیلدونگ مراقبت پرواز است. به­طورکلی این دوره به‌صورت دوگانه در شرکت و در دانشگاه انجام می‌شود. اگر شما هم علاقه‌مند به رشته‌های هوانوردی هستید و دیپلم ندارید می‌توانید از طریق مدرک اوسبیلدونگ اقدام کنید. کار در صنعت هوانوردی ممکن است آرزوی بسیاری از افراد باشد که با این دوره‌ها به واقعیت تبدیل خواهد شد. حقوق این افراد تقریباً 6000 یورو است که می‌تواند کاملاً هزینه‌های مربوطه را پوشش دهد.

 • پرستاری

پرستاری رشته بسیار مناسب با درآمد خوب در کشور آلمان است. معمولاً پرستاران در کشور آلمان دستمزد بسیار مناسبی را دریافت می‌کنند و از کیفیت زندگی مناسبی برخوردار هستند. ازاین‌رو بسیاری از افراد علاقه‌مند به تحصیل در این رشته هستند. اگر برای تحصیل در این رشته دچار مشکلات مالی هستید یا علاقه‌مند به مهاجرت از طریق این رشته هستید این دوره می‌تواند بسیار برای شما مناسب باشد.

در این دوره شما نه‌تنها نیاز به پرداخت هزینه ندارید بلکه مبلغ 2900 یورو نیز به شما پرداخت می‌شود. این مبلغ می‌تواند به طور کامل هزینه‌های زندگی شما را پوشش دهد. جمعیت افراد میان‌سال در کشور آلمان تا حد بسیار زیادی رو به افزایش است. ازاین‌رو کشور آلمان برای جبران کردن کمبود نیروی خود اقدام به جذب مهاجرین کرده است.

به همین علت است که بسیاری از افراد برای مهاجرت به این کشور تصمیم گرفته‌اند. شما می‌توانید به‌راحتی برای گرفتن اقامت این کشور در دوره پرستاری شرکت کرده و به‌راحتی در کشور آلمان کار پیدا کنید.

 • فناوری اطلاعات

رشته فناوری اطلاعات نیز از جمله رشته‌های مناسب برای مهاجرت به حساب می‌آید. حقوق دریافتی افرادی که در دوره فناوری اطلاعات شرکت می‌کنند 2400 یورو است که مبلغ مناسبی برای یک زندگی عادی به حساب می‌آید.

املاک

با گذراندن دوره املاک شما می‌توانید علاوه بر افزایش سطح دانش خودتان مبلغ 3000 یورو را در ماه دریافت کنید که برای این رشته تا حدودی کفایت می‌کند. دقت داشته باشید که هزینه‌های زندگی در آلمان بسیار پایین است و شما می‌توانید با کمی تلاش علاوه برای گذراندن دوره‌های مورد نظر در آخر کمی پس‌انداز هم داشته باشید.

 • مکانیک هواپیما

حرفه مکانیک هواپیما از جمله مهارت‌های مناسب برای افراد علاقه‌مند به رشته هوانوردی است. شما می‌توانید با شرکت در دوره اوسبیلدونگ در آلمان علاوه بر یادگیری مکانیک هواپیما 2700 یورو در ماه دریافت کنید. این مبلغ می‌تواند تا حد بسیار زیادی برای افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند مناسب باشد.

 • مکانیک کشتی

مکانیک کشتی نیز مانند مکانیک هواپیما از جمله رشته‌های پرمتقاضی به حساب می‌آید. حقوق دریافتی افرادی که در رشته مکانیک کشتی مشغول به تحصیل هستند 6000 یورو در ماه است که می‌تواند یک زندگی ساده برای شما در کشور آلمان فراهم کند. البته کمی هزینه‌های مربوط به این دوره بالا است که با حقوق دریافتی کاملاً جبران می‌شود.

 • ناظر ارشد

در هنگام گذراندن دوره ناظر ارشد در اوسبیلدونگ شما مبلغ 2600 یورو را به‌عنوان حقوق دریافت خواهید کرد.

 • مکاترونیک

امروزه خودروها به‌نوعی فضای اطراف ما را تسخیر کرده‌اند. مکاترونیک خودرو از جمله دوره‌های پرطرفدار در آوسبیلدونگ به حساب می‌آید. در حین گذراندن دوره مکاترونیک خودرو شما مبلغ 2000 یورو را به‌صورت حقوق دریافت می‌کنید. این مبلغ باتوجه‌به هزینه‌های مربوط به این رشته بسیار مناسب است.

 

زمان شروع دوره های کارآموزی

به وضوح کارآموزی هایی با زمان کمتر ساده تر از کارآموزی با زمان طولانی تر است. به عنوان مثال تراشکاری(Internship) از جمله کارآموزی های دو ساله است. درکارآموزی بسته به رشته ای که انتخاب کرده اید حقوق دریافت میکنید و این حقوق سالیانه افزایش پیدا خواهد کرد.

 

 

 

مبلغ این حقوق به طور معمول بین 550 تا 2000 یورو است. اگر درآمدی که در این دوره ها دارید بیشتر از سالی 8450 یورو باشد لازم است تا مالیات آن را بپردازید.

 

نحوه پیدا کردن دوره‌های اوسبیلدونگ در آلمان

دوره‌های اوسبیلدونگ در آلمان جذابیت خاصی را برای متقاضیان و پناه‌جویان دارد. از جمله اصلی‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به دریافت ویزا از کشور آلمان اشاره کرد. ازآنجایی‌که در طول دوره به شما ویزا داده می‌شود شما می‌توانید به‌راحتی در دوره‌های مربوط در رشته موردعلاقه خودتان شرکت کنید. پس از اتمام این دوره‌ها نیز شما می‌توانید به‌راحتی برای دریافت کار از این کشور اقدام کنید.

کشور آلمان یک کشور پیشرفته و با کیفیت بالای زندگی است و قطعاً شما می‌توانید به‌راحتی برای دریافت یک شغل مناسب در این کشور اقدام کنید. در چنین حالتی معمولاً افراد به دوره اوسبیلدونگ به‌عنوان یک فرصت طلایی نگاه می‌کنند. اگر شما هم علاقه‌مند به شرکت در این دوره‌ها هستید در ادامه به طور کامل روش‌های پیدا کردن این دوره‌ها در کشور آلمان را شرح داده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 

استفاده از هرکدام از این روش‌ها کاملاً وابسته به شرایط و نوع رشته موردعلاقه شما است. برای این کار تمامی این روش‌ها را مطالعه کنید و در آخر روش پیدا کردن دوره اوسبیلدونگ موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

 

آوسبیلدونگ در آلمان و شرایط آن

 

دریافت ویزا از طریق دوره‌های اوسبیلدونگ

 • دوره‌های کارآموزی

در کشور آلمان دوره‌های کارآموزی بسیار رایج هستند. معمولاً دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی در این دوره‌ها شرکت نمی‌کنند. از نظر این افراد این دوره‌ها بی‌فایده هستند که کاملاً اشتباه است. درصورتی‌که بتوانید در دوره کارآموزی به‌درستی عمل کنید می‌توانید در این شرکت‌ها استخدام شوید. عملکرد مناسب در دوران کارآموزی همچنین می‌تواند یک سابقه کار مناسب برای شما به حساب بیاید.

معمولا در پایان دوران کارآموزی یک گواهینامه در اختیار شما قرار می‌گیرد. این گواهی‌نامه برای شما یک مدرک عالی و حتی یک سابقه کار به حساب می‌آید. درصورتی‌که دوره کارآموزی را به‌خوبی بگذرانید از شما دعوت می‌شود که در دوره اوسبیلدونگ شرکت کنید.

این موضوع بسیار مهم است که در دوران کارآموزی بتوانید رابطه خوبی با کارفرما خودتان برقرار کنید. بهتر است از کارفرما خودتان درخواست کنید که در گواهینامه شما علاوه بر کیفیت کاری ویژگی‌های اخلاقی شما را نیز ذکر کند. البته در اکثر موارد خود کارفرما شما را برای این دوره‌ها معرفی می‌کند که بهترین راه‌حل برای ورود به دوره اوسبیلدونگ است. در این روش عملکرد شما بسیار اهمیت دارد پس حتماً تمام تلاش خودتان را برای موفق شدن در این روش به کار بگیرید.

 

 • جشنواره‌ها و همایش‌ها

شرکت در جشنواره‌ها و همایش‌ها نیز یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای دریافت این دوره‌ها است. بسیاری از شرکت‌ها هستند که برای جذب مخاطب اقدام به برگزاری چنین دوره‌هایی می‌کنند. شما می‌توانید به‌راحتی و با شرکت داشتن در این جشنواره‌ها اقدام به دریافت دوره اوسبیلدونگ کنید. روال کار به این صورت است که شما در یک جشنواره یا همایش شرکت می‌کنید و بعد از انجام مصاحبه دوره موردنظر خودتان را دریافت می‌کنید.

از جمله مزایا این روش این است که شما دیگر نیازی نیست که منتظر جواب بمانید یا تا حد زیادی به دنبال کسب‌وکارهای مختلفی باشید. تنها کافی است که یک مصاحبه مناسب را ارائه دهید. در چنین حالتی می‌توانید بهترین نتیجه ممکن را بگیرید. همچنین با شرکت در همایش‌ها و جشنواره‌های مختلفی می‌توانید تجربه کاری خودتان را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید. این موضوع می‌توانید بعدها در نتیجه شغلی شما تا حد بسیار زیادی تأثیرگذار باشد.

 • جستجو در اینترنت

آخرین روشی که می‌توانید از آن کمک بگیرید جستجو در اینترنت است. برای این کار لازم است که به زبان آلمانی تسلط لازم را داشته باشید تا به‌راحتی بتوانید با مرکز موردنظر خودتان ارتباط برقرار کنید. معمولاً متقاضیان این روش را ترجیح می‌دهند. علت اصلی این موضوع این است که در چنین حالتی نیاز به مراجعه حضوری نخواهید داشت و تنها در هنگام برگزاری آزمون ورودی یا مصاحبه به مرکز موردنظر مراجعه می‌کنید.

 

آوسبیلدونگ های دوگانه یا مدرسه ای؟

بسیاری از مردم آوسبیلدونگ های دوگانه را به مدرسه ای ترجیح می‌دهند زیرا می‌توانند از این طریق در یک شرکت یا کمپانی معتبر مشغول به فعالیت شوند و از همین راه می‌توانند دوره های تئوری را در مدرسه فنی ادامه دهند.

از آنجایی که تعداد بالایی آوسبیلدونگ دوگانه وجود دارد، شما می‌توانید متناسب ترین دوره با استعداد خود را انتخاب کنید.

برای شرکت در دوره های عملی در یک کمپانی خاص و یا مورد نظر شما میتوانید از طریق همان شرکت اقدام کنید ( در صورتی که شرکت نیاز به نیروی آوسبیلدونگ را اعلام کرده باشد).

 

انتخاب افراد با مدرک تحصیلی بهتر و زبان آلمانی قوی

برای پذیرش در این دوره ها با توجه به این که ممکن است آن شرکت ها شرایط خاصی را تقاضا نداشته باشند اما افراد با داشتن نمرات بالا در مدرک تحصیلی و تسلط بیشتر بر زبان میتوانند شانس بیشتری رو نسبت به افراد دیگر داشته باشند.

این دوره ها معمولا در دو زمان مختلف، یکی از فوریه و مارچ و دیگری از آگوست یا سپتامبر آغاز می‌شود، هرچند باز هم به شهر و شرکت بستگی دارد.

 

مدارک مورد نیاز برای دوره های کارآموزی در آلمان چیست؟

همانطور که گفته شد شرکت ها و موسسات آموزشی مختلف بسته به رشته مورد نظر از شما ممکن است مدارک مختلفی را درخواست کنند اما به طور کلی مدارک زیر را باید برای شرکت در دوره ها تحویل دهید:

 • رزومه و CV
 • مدارک شناسایی
 • مدرک مهارت زبان
 • ترجمه مدارک تحصیلی موجود
 • تجربه و سابقه کاری در صورت وجود
 • بیمه سلامت

 
پیدا کردن پوزیشن‌های اوسبیلدونگ در آلمان

برای داشتن شغل و موقعیت شغلی مناسب در آلمان، می‌توانید از دوره های اوسبیلدونگ استفاده کنید. از طریق این دوره ها، می‌توانید شغل مناسب و دلخواه خود را داشته باشید. این دوره‌ها بیش از ۳۵۰ رشته تحصیلی دارد که متقاضیان می‌توانند در رشته تحصیلی مورد علاقه خود مشغول به تحصیل و کار شوند.

اما برای اینکه بتوانید یک پوزیشن اوسبیلدونگ پیدا کنید، یکی از مهم‌ترین روش‌ها از طریق سایت است.برای ثبت نام در این دوره‌ها بهترین راه، ارائه رزومه آلمانی به سایت‌های مهم برای پیدا کردن پوزیشن‌های اوسبیلدونگ در آلمان است.

برخی رشته‌های پرطرفدار در دوره‌های اوسبیلدونگ
دوره‌های اوسبیلدونگ در رشته‌های متعددی برگزار می‌شود. هرکدام از این رشته‌ها باتوجه‌به میزان تقاضا و همچنین سطح درآمد طرفداران خود را دارند. در ادامه قصد داریم پرطرفدارترین این رشته‌ها را به‌طورکلی بررسی کنیم. این رشته‌ها عبارت‌اند از:

 • پرستاری

پرستاری از جمله رشته‌های مهم در هر کشوری است. در حقیقت این حرفه خط مقدم مبارزه با بیماری‌ها است. کشورهای مختلف، مخصوصاً بعد از بیماری همه‌گیر کرونا به‌شدت احتیاج به نیروی پرستار دارند. کشور آلمان نیز همین‌طور است. شما می‌توانید به‌راحتی بعد از گذراندن دوره اوسبیلدونگ اقدام به دریافت یک شغل در کشور آلمان کنید.

قطعاً حرفه پرستاری بسیار پرمتقاضی است و شما می‌توانید حتی بعد از گذراندن این دوره در دیگر کشورهای اروپایی نیز مشغول به فعالیت شوید که مزیت بسیار بزرگی به حساب می‌آید. البته داشتن مدرک اوسبیلدونگ به‌طورکلی می‌تواند مزایا زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد. برای دریافت ویزا کار در کشور آلمان باید شرایط متفاوت‌تری را داشته باشید. برای آگاهی بیشتر از این شرایط بهتر است حتماً به یک مشاور مراجعه کنید.

 • it (کامپیوتر)

رشته کامپیوتر در هر تخصصی معمولاً پرمتقاضی است. علت اصلی این موضوع فراگیرتر شدن دنیای دیجیتال و همچنین تغییر سبک زندگی است. در دنیای امروز باتوجه‌به ظهور تکنولوژی‌هایی مانند متاورس و بلاک‌چین نمی‌توان بدون ابزارهای دیجیتال به‌راحتی زندگی کرد. یکی از تخصص‌هایی که می‌تواند به رشد هر چه بیشتر در این حوزه کمک کند آی‌تی است.

شما قطعاً بعد از دریافت مدرک این رشته می‌توانید به‌راحتی در کشورهای اروپایی و همچنین آلمان اقدام به کاریابی کنید. پیداکردن کار در کشور آلمان یکی از مهم‌ترین مراحل دریافت اقامت به‌حساب می‌آید. ازاین‌رو بهتر است در صورت علاقه شخصی این رشته را برای گذراندن دوره انتخاب کنید.

 

اوسبیلدونگ کامپیوتر، جزو محبوب‌ترین دوره‌های آوسبیلدونگ بوده که خود به چندین بخش تقسیم می‌شود: متخصص آی تی در زمینه و توسعه فناوری، یکپارچه سازی سیستم، شبکه‌های دیجیتال، تجزیه و تحلیل داده‌ها، امنیت آی تی و غیره تقسیم می‌شود. بنابراین می‌توانید با گذراندن دوره پایه، برای ادامه تحصیل، تخصص خود را انتخاب کنید.

دوره اوسبیلدونگ کامپیوتر از 3 الی 4 سال طول می‌کشد و شامل دوره آموزش‌های تئوری و عملی می‌شود. در طی این دوره با مفاهیم اولیه کامپیوتر آشنا می‌شوید و بر اساس رشته تخصصی خود، می‌توانید در یکی از شرکت‌های مربوطه دوره کارآموزی خود را سپری کنید.

 

این نکته را در نظر داشته باشید که در طی دوره کارآموزی اوسبیلدونگ کامپیوتر، حقوق و کمک هزینه تحصیلی دریافت کنید. البته میزان حقوق در رشته‌های مختلف متفاوت است، اما در مجموع می‌توان گفت کارآموزان شرکت‌های دولتی در سال اول آموزشی خود، حدود 918 یورو، سال دوم 968 و در سال سوم 1014 یورو حقوق می‌گیرید.

در آموزش‌های چهار ساله، حقوق سال آخر حدود 1076 یورو است. حقوق دریافتی بر اساس تخصص یا ایالتی که در آن زندگی می‌کنید و یا شرکتی که در آن مشغول کارآموزی هستید، متغیر خواهد بود. اما به صورت کلی می‌توان رشته اوسبیلدونگ کامپیوتر را در لیست رشته‌های پردرآمد قرار داد.

 • طراحی وب‌سایت و برنامه‌نویسی

همان‌طور که گفته شد دنیای امروز دنیای دیجیتال است. این نیاز تا حد بسیار زیادی در تمامی کشورها حس می‌شود که تمامی کسب‌وکارهای سنتی به سمت دیجیتال شدن برود. ازاین‌رو معمولاً تخصص‌هایی مانند طراحی سایت یک نیاز اصلی به‌حساب می‌آید. برنامه‌نویسی و طراحی سایت نیز امروزه بسیار مهم هستند و هر کشوری سعی دارد به‌طورکلی چنین تخصص‌هایی را جذب کند.

 • کادر درمانی

کادر درمانی از جمله مهم‌ترین بخش‌ها در هر کشوری است. مسئله بهداشت و درمان در کشور آلمان بسیار اهمیت دارد. بهترین دستمزدها برای این بخش‌ها در نظر گرفته شده است. همچنین خدمات خوبی به کادر درمان داده می‌شود. سیستم کادر درمان در آلمان از آخرین تکنولوژی روز بهره‌مند هستند. شما می‌توانید بعد از گذراندن دوره در این کشور مشغول به کار شوید. این موضوع یک مزیت بسیار بزرگ برای شما به‌حساب می‌آید.

 • آرایشگری

متقاضیانی که علاقه‌مند به مهاجرت از طریق مدرک اوسبیلدونگ آرایشگری هستند باید دارای مدرک B2 زبان آلمانی باشند. برای شرکت در این دوره‌ها باید حدود 4 سال در ایران سابقه کار داشته باشید. در این صورت شما می‌توانید در دوره‌های 3 ساله آرایشگری این کشور شرکت کنید. بعد از اخذ مدرک در این رشته این افراد می‌توانند در کشور آلمان شروع به کار کنند. همچنین این افراد می‌توانند در دوره‌های شش ماهه آرایشگری در این کشور نیز شرکت کنند و پس از آن مشغول به فعالیت در این کشور شوند.

 

از آنجایی که کشور آلمان، نرخ تورم بسیار پایینی داشته و در مقابل هم درصد بیکاری در این کشور، بسیار پایین است، می‌توانید به راحتی وارد بازار کار این کشور شده و به عنوان یک نیروی متخصص مشغول به کار شوید. پس با داشتن مهارت و تخصص در حرفه آرایشگری، می‌توانید درآمد بالایی داشته و در ادامه جایگاه شغلی خود را ارتقا ببخشید. بنابراین در صورتی درآمد آرایشگری در آلمان بالا خواهد بود که دوره‌های لازم برای دریافت مجوز آرایشگری و تمامی دوره‌های آموزشی خود را با چهره‌های مختلف، ویژگی‌ها و فرم‌های مختلف صورت گذرانده باشید.

 

البته باید دقت کنید برای شروع به کار آرایشگری در آلمان، نیاز به ارائه مدرک دیپلم است و یا اینکه بایستی در این زمینه، دوره آکادمیک را سپری کرده باشید. در صورتی که در کشور خود، دوره‌های معتبر آرایشگری را سپری کرده و مدرک فنی و حرفه‌ای مورد تایید وزارت علوم را ارائه دهید، دوره الزامی در آلمان، برای شما کوتاه مدت خواهد شد.

 • کاشت ناخن

کشور آلمان بازار خوبی در زمینه آرایشگری دارد و به همین خاطر بازار کار کاشت ناخن در آلمان، دارای شرایط مناسب و ایده آلی است. از آنجایی که این کشور با کمبود نیرو در رشته کاشت ناخن مواجه است، به همین خاطر از سال 2020، اقدام به جذب نیروی جوان از کشورهای دیگر در این رشته می‌کند. تمامی گرایش‌های آرایشگری دارای بازار کار خوبی است، بنابراین فردی که علاقه‌مند به این حوزه است، می‌تواند با گذراندن دوره‌های سه ساله، در این کار مشغول شود.

بنابراین افرادی که در زمینه کاشت ناخن، دارای تجربه هستند، می‌توانند به راحتی در سالن‌های زیبایی این کشور مشغول به کار شوند. فرد متقاضی باید مدرک آرایشگری بین المللی مورد نظر خود را در گرایش مورد نظر دریافت و ارائه کند. کاشت ناخن نیز که یکی از گرایش‌های آرایشگری است، نیاز به داشتن ارتباط بالا با مشتریان است، بنابراین فرد بایستی تسلط خوبی به زبان آلمانی در سطح مورد نظر داشته باشد.

 • دندانپزشکی

دندانپزشکی از جمله دیگر رشته‌های مهم در دنیا به حساب می‌آید. افرادی که قصد کار کردن در این رشته‌ها در کشور آلمان را دارند می‌توانند از طریق دوره‌های اوسبیلدونگ اقدام کنند. همان‌طور که می‌دانید این دوره رایگان است اما به مدت‌زمان سه سال به طول می‌انجامد. در این دوره شما به طور کامل مهارت‌های موردنیاز برای دندان‌پزشک شدن را می‌آموزید. میزان حقوق پرداختی به متقاضی حدود 850 تا 950 یورو است.

 • اوسبیلدونگ دستیار دندان پزشک

یکی از دوره‌های آموزشی که از طریق آن می‌توانید اقدام به مهاجرت به کشور آلمان ، داشته باشید، دوره آموزشی اوسبیلدونگ دستیار دندانپزشک آلمان است. این دوره در بیشتر شهرهای آلمان برگزار می‌شود و مدت زمان پروسه این کار، از زمان اقدام تا دریافت ویزای کاری، بین 8 تا 12 ماه طول می‌کشد.

از جمله مزایایی که می‌توان برای این این دوره بیان کرد، دریافت حقوق ماهیانه 550 تا 850 دلار است. همچنین شما می‌توانید بعد از اتمام دوره و با تمدید دو ساله ویزای کاری، وارد کلینیک‌ها و مطب‌های دندان پزشکی شوید که به صورت میانگین، 2500 یورو حقوق ماهیانه خواهید داشت. البته این نکته را در نظر داشته باشید برای شرکت در این دوره، محدودیت سنی وجود داشته و فرد متقاضی باید، زیر 30 سال سن داشته باشد.

 • حسابداری

دوره سه ساله اوسبیلدونگ حدود سه سال طول می‌کشد. در این مدت‌زمان هنرجو به طور کامل با مباحث موردنیاز در بازار کار برای حسابداری آشنا می‌شود. همچنین حقوق پرداختی به این افراد 700 یورو است. طبق معمول شرکت در این دوره نیز رایگان است و شما می‌توانید به‌راحتی از آن استفاده کنید.

 • آشپزی

کشور آلمان با برگزاری دوره‌های آموزشی اوسبیلدونگ، شرایط کاری را برای بسیاری از افراد که به دنبال کار کردن در آلمان بدون تحصیلات دانشگاهی هستند، فراهم می‌کند. بنابراین برای ورود به بازار کار آلمان نیازی به تحصیل در دانشگاه‌های آلمان نخواهید داشت.

برای فعالیت در حرفه آشپزی، می‌توانید با گذراندن یک دوره فنی اوسبیلدونگ، تجربه کافی در این زمینه را بدست بیاورید و راه ورود به بازار کار را پیدا کنید. اما شرطی که برای ورود به بازار کار آلمان وجود دارد، داشتن مدرک دیپلم یا کاردانی یا گذراندن یک یا چند دوره در زمینه خاصی است.

شرط دیگری که برای ورود به این دوره الزامی است، حداقل سن 18 سال و حداکثر 25 سال است. ارائه مدرک زبان در سطح B1 نیز الزامی است. از آنجایی که یادگیری زبان آلمانی زمان زیادی لازم دارد، بهتر است قبل از رسیدن به حداکثر سن، یادگیری زبان آلمانی را شروع کنید.

نکته دیگری که باید برای ورود به این دوره‌ها در نظر داشته باشید این است که، امکان دریافت ویزای همراه در این دوره ها وجود ندارد. پس از اتمام این دوره و بستن قرارداد کاری، می‌توانید برای خانواده خود ویزای همراه داشته باشید و به همراه خود به آلمان ببرید.

 • طراحی لباس

در صورتی که جزو آن دسته از افرادی هستید که مجلات مد و فشن علاقه مند هستید و می‌خواهید به عنوان یک طراح مد، ایده‌های تک و خاصی ارائه دهید؛ باید آموزش‌های لازم در این زمینه را بدست بیاورید. چرا که تنها ارائه ایده و داشتن سلیقه به تنهایی برای موفقیت کافی نیست و باید در دوره‌های اوسبیلدونگ طراحی لباس، مهارت‌های لازم را آموزش ببینید.

با شرکت در دوره‌های اوسبیلدونگ طراحی لباس، می‌توانید آموزش‌های لازم در زمینه نرم افزارهای لباس و دیگر تخصص‌های مورد نیاز برای طراحی لباس را بدست بیاورید. این دوره دو الی سه سال طول می‌کشد و در تمامی مدارس طراحی مد خصوصی و دولتی برگزار می‌شود.

در این مدارس، تمامی تخصص‌های لازم در مورد مد و فشن و تمامی مراحل تبدیل شدن به یک طراح لباس حرفه‌ای را آموزش ببینید. در این دوره‎‌ها، علاوه بر طراحی با کاغذ، طراحی با نرم افزارهای روز دنیا را یاد می‌گیرید. با شرکت در دوره‌های کارآموزی، می‌توانید روش استفاده از چرخ خیاطی‌های مختلف و برش‌های اولیه را آموزش ببینید.

 • عکاسی

اوسبیلدونگ عکاسی در کشور آلمان، یکی از دوره‌های جذابی است که هر ساله افراد بسیاری را از کشورهای مختلف به سمت خود جذب می‌کند. عکس همیشه بخشی از خاطرات و زندگی افراد است که می‌توانید با شرکت در دوره های اوسبیلدونگ عکاسی، آموزش‌های حرفه‌ای را یاد گرفته و تفاوت میان یک عکس ساده و حرفه‌ای را آموزش ببینید. یاد می‌گیرید که یک عکس خوب چه اهمیتی دارد و باید برای گرفتن یک عکس چقدر با تمرکز کار کنید.

در دوره اوسبیلدونگ عکاسی در آلمان که سه سال طول می‌کشد، با فرمت‌های مختلف عکس، لنزها و تنظیمات نور و زمان ظاهر شدن و بخش‌های مختلف آن آشنا خواهید شد. از جمله پیش نیازهای لازم، دانش ریاضیات پایه و برخی از جنبه‌های فیزیک، به خصوص اپتیک بسیار ضروری بوده و باید این توانایی را داشته باشید که از لوازم عکاسی به خوبی استفاده کنید.

در نهایت باید دانش خود را با توجه به شغلی که دارید در چهار بخش مختلف و به عنوان یک عکاس حرفه‌ای به کار بگیرید. پس از آموزش در دوره عکاسی، می‌توانید به عنوان یک عکاس مطبوعاتی در رسانه ها کار کرده و عکس‌های زیبا و مرتبط برای روزنامه‌ها در مجلات بگیرید.

به علاوه می‌توانید در لابراتورها و یا در عکاسی‌ها کار کنید. حتی این امکان را خواهید داشت، تا استودیوی عکاسی خود را راه اندازی کرده و بر روی توانایی‌های خود سرمایه‌گذاری کنید. پس اگر علاقه‌مند به مهاجرت به آلمان و رشته هنر هستید، دوره اوسبیلدونگ عکاسی در آلمان، بهترین گزینه برای مهاجرت است.

 • مامایی

از جمله اوسبیلدونگ‌های پرطرفدار در کشور آلمان، به خصوص برای بانوان، اوسبیلدونگ مامایی است. برای آموزش مامایی می‌توانید از بین 60 مدرسه در آلمان، یکی را برای آموزش خود انتخاب کنید. تمامی این مدارس به کلینیک متصل هستند. در قسمت تئوری مدرسه، شما با زنان و زایمان و آناتومی درگیر هستید.

در بخش عملی که در کلینیک انجام می‌شود که عمدتا در اتاق زایمان انجام خواهد شد. در طی این دوره آموزشی، باید برای کار شیفتی آماده شوید. بنابراین یکی از سختی‌های این دوره، تغییر در زمان خواب و کاری شما خواهد بود و گاهی اوقات ملاقات با دوستان خود، برای شما دشوار خواهد بود. آموزش‌های این دوره، با امتحان دولتی که شامل بخش شفاهی، کتبی و عملی است به پایان می‌رسد.

مدت زمان آموزش دوره اوسبیلدونگ مامایی در آلمان، سه ساله است. برای شرکت در این دوره باید مدارکی همچون دیپلم، مدرک زبان آلمان سطح B2 را ارائه داد. کارآموزان این دوره در طی سال اول آموزشی 980 یورو، سال دوم 1040 یورو، سال سوم 1140 یورو دریافت خواهند کرد. اما به صورت کلی، میزان حقوق دریافتی در استان‌های مختلف آلمان، با یکدیگر متفاوت است.

 • معلمی

رشته‌هایی که در دوره‌های آموزشی اوسبیلدونگ آلمان وجود دارد، شامل برخی از رشته‌های معمولی شامل نانوایی، لوله کشی، سنگ تراشی و .. است که نیاز به تمرین بیشتری دارند. معمولا این دسته از رشته‌ها در دوره‌های اوسبیلدونگ دوگانه تدریس می‌شوند.

اما اوسبیلدونگ معلمی جزو رشته‌های آموزشی بوده، در دوره‌های اوسبیلدونگ مدرسه‌ای ارائه می‌شود. چون معلمی، جزو رشته‌هایی است که به صورت آموزشی تدریس می‌شود. بنابراین در صورتی که تمایل به فعالیت در رشته معلمی در کشور آلمان هستید، باید دوره‌های اوسبیلدونگ خود را با موفقیت سپری کنید.

میزان حقوق دریافتی که معلمان در آلمان دریافت می‌کنند، بسته به ایالت محل تدریس و نوع مدرسه از 3300 تا 5000 یورو در ماه متغیر است. این میزان با احتساب پنج روز کاری و یک ماه مرخصی در سال در نظر گرفته می‌شود. البته این نکته را در نظر بگیرید که شغل معلمی در مقایسه با برخی مشاغل، دارای دستمزد پایین تری هستند، اما این بدان معنا نیست که در آلمان معلمان حقوق کمی دریافت می‌کنند.

 • مکانیک خودرو

کشور آلمان با کمبود نیروی متخصص و مجرب همراه است. به همین دلیل هر ساله در حال جذب نیروی متخصص از سرتاسر جهان است و با برگزاری دوره‌های اوسبیلدونگ در حال آموزش نیروهای متخصص و ماهر است. وجود کمپانی‌های خودروسازی معروفی در این کشور، موجب شده است تا علاقه مندان به شغل مکانیک خودرو، برای مهاجرت به آلمان و کار در این کمپانی‌ها، اقدام کنند.

بنابراین می‌توانید با شرکت در دوره‌های اوسبیلدونگ مکانیک خودرو، مهارت‌های مورد نیاز را آموزش دیده و اقدام به دریافت ویزای کاری از این کشور نمایند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که مسلط بودن به زبان آلمانی، یکی از شرایط اصلی مهاجرت و شرکت در دوره‌های اوسبیلدونگ است.

حداقل نمره زبان برای مهاجرت، نمره A1 و B1 است که در اقامت دائم، باید این سطح زبان توان خود را به C1 و C2 برسانید. هر چه سطح زبان آلمانی شما بهتر باشد، شرایط کاری بهتری در بازار کار خواهید داشت و می‌توانید راحت‌تر کار پیدا کرده و نظر کارفرما را جلب کنید.

 

مراحل اپلای به اوسبیلدونگ

اخذ ویزای اوسبیلدونگ از جمله روش‌های مهاجرت به کشور آلمان است. همان‌طور که می‌دانید کشور آلمان یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت به حساب می‌آید. ازاین‌رو معمولاً افراد دوره‌های اوسبیلدونگ را که یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت است انتخاب می‌کنند. در چنین حالتی شما تنها با گذراندن یک دوره و کسب مهارت کافی می‌توانید در این کشور به کسب‌وکار موردنظر خودتان مشغول شوید و به‌راحتی اقامت دریافت کنید.

 

شرایط اخذ پذیرش از طریق اوسبیلدونگ در آلمان

اخذ پذیرش از طریق اوسبیلدونگ شرایط خاص مربوط به خود را دارد. شما باید باتوجه‌به شرایط فعلی خودتان را با مواردی که در ادامه گفته می‌شود مقایسه کنید. همچنین باید بتوانید در صورتی شرایط لازم را ندارید به‌سرعت برای آن اقدام کنید. البته هر دوره با توجه نوع مهارت شرایط مربوط به خود را می‌طلبد. اما به‌طورکلی شرایطی که در ادامه گفته می‌شود برای شرکت در این دوره‌ها ضروری است پس حتماً به آن توجه لازم را داشته باشید.

 

 • داشتن مدرک زبان B1

اولین و مهم‌ترین شرط شرکت در دوره‌های اوسبیلدونگ این است که مدرک B1 زبان آلمانی را داشته باشید. اگر از این مدرک برخوردار نیستید بهتر است به‌سرعت برای دریافت آن اقدام کنید. دریافت مدرک اوسبیلدونگ بسیار اهمیت دارد و باید حتماً برای آن اقدام شود.

آموزشگاه‌های زبان زیادی در ایران وجود دارد که می‌توانید مدرک B1 زبان آلمانی خودتان را از آن‌ها دریافت کنید. البته این مدرک یک حداقل به حساب می‌آید. هرچقدر سطح زبان آلمانی شما بالاتر باشد و بهتر به این زبان تسلط داشته باشید شرایط برای شما راحت‌تر خواهد بود.

دارندگان این مدرک باید بتوانند به‌خوبی با استفاده از زبان آلمانی نیازهای شخصی خودشان را برطرف کنند. در واقع این مدرک بسیار مناسب برای سفرهای کاری و تحصیلی به کشور آلمان است. فردی که این مدرک را دریافت کرده است می‌تواند به‌خوبی از واژگان ساده آلمانی استفاده کند. حتی اگر قصد شما برای رفتن به آلمان شرکت در این دوره‌ها نیز نباشد شما به مدرک B1 احتیاج خواهید داشت.

پس بهتر است حتماً در هنگام دریافت این مدرک تلاش لازم را به کار ببرید. همچنین مدرک خودتان را از آموزشگاه‌های معتبر دریافت کنید تا مشکلی در ارائه آن به وجود نیاید. مدت‌زمان دریافت مدرک زبان B2 آلمانی به طور معمول دو ترم تحصیلی است. همچنین دقت داشته باشید که برای دریافت مدرک B1 باید مدرک A2 را دریافت کنید. به‌طورکلی اخذ این مدرک در ایران حدود یک سال طول می‌کشد.

 

 • داشتن سن کمتر از 35 سال

دومین نکته‌ای که باید به آن توجه لازم را داشته باشید این است که برای شرکت در دوره اوسبیلدونگ شما باید سن کمتر از 35 را داشته باشید. البته برخی از دوره‌ها می‌تواند باتوجه‌به شرایط و محیط کاری موردنیاز دوره کمی متفاوت باشد و سن کمتری را از شما درخواست کند. اما به‌طورکلی عرف این دوره سن کمتر از 35 سال را از متقاضی درخواست می‌کند.

 

 • داشتن سوابق کاری در دوره مورد نظر

از جمله دیگر شرایط موردنیاز برای شرکت در این دوره‌ها داشتن سابقه کار در زمینه موردنظر است. بسیار مهم است که شما حتماً یک سابقه کاری مناسب را در زمینه موردنظر داشته باشید تا بتوانید راحت‌تر در این دوره‌ها شرکت کنید. ازآنجایی‌که شرکت در این دوره‌ها رایگان است رقابت بر سر آن می‌تواند بسیار سنگین باشد. ممکن است شما با انسان‌های سرسخت‌تر از خودتان طرف شوید. در این صورت باید شرایط بهتری را نسب به این افراد داشته باشید.

 • اخذ نمره لازم برای ورود به دوره

نکته دیگری که باید به آن توجه لازم را داشته باشید این است که شما باید نمره لازم را در آزمون ورودی این دوره‌ها کسب کنید. این پیش‌نیاز مهم‌ترین شرط ورود شما به اوسبیلدونگ آلمان است. پس بهتر است حتماً به آن توجه لازم را داشته باشید. اخذ نمره برای ورود به دوره‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد و بسیار مهم است که حتماً به آن توجه کنید.

 

 

شرایط اخذ ویزا از طریق اوسبیلدونگ

شرایط اخذ ویزا از طریق اوسبیلدونگ

متقاضیان اخذ چنین ویزاهایی باید مدارک موردنیاز را به‌صورت حضوری ارائه بدهند. این مدارک باتوجه‌به شرایط متقاضی شامل موارد مختلفی است. به‌طورکلی متقاضیان باید مدارک زیر را برای دریافت ویزا اوسبیلدونگ ارائه کنند.

 • گواهی تمکن مالی کافی

اولین موردی که باید به‌عنوان مدرک برای دریافت ویزا ارائه کنید گواهی تمکن مالی است. شما باید بتوانید هزینه‌های مربوط به زندگی خودتان را قبل از پیدا کردن یک شغل مناسب پرداخت کنید. این هزینه‌ها در هرکدام از شهرهای آلمان می‌تواند بسیار متفاوت باشد. البته زندگی کردن در شهرهای بزرگ این کشور می‌تواند به شما تا حد بسیار زیادی در مسیر پیشرفتتان کمک کند.

همچنین همان‌طور که پیداست یافتن یک شغل مناسب در شهرهای بزرگ این کشور بسیار ساده‌تر از شهرها کوچک است. معمولاً ایرانی‌ها شهر مونیخ را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند علت اصلی این موضوع این است که این شهر از شاخص کیفیت بالایی برخوردار است. شما به طور میانگین برای زندگی در این شهر باید سالانه ۸۵۳ یورو هزینه پرداخت کنید. این مبلغ می‌تواند باتوجه‌به سبک زندگی شما بسیار متفاوت باشد.

 • رسید پرداخت درخواست

پیش‌نیاز دیگر برای دریافت ویزا اوسبیلدونگ پرداخت مبلغ حدود ۶۰ یورو است. این مبلغ مربوط به هزینه‌های اداری دریافت ویزا اوسبیلدونگ است. البته هزینه‌ها می‌تواند باتوجه‌به دوره موردنظر شما کمی متفاوت باشد و تنها به همین ۶ یورو ختم نمی‌شود.

 • بیمه درمانی تا شروع آموزش اوسبیلدونگ

پیش نیاز دیگر داشتن بیمه درمانی تا زمان شروع دوره آموزشی است. علت داشتن این بیمه این است که اگر قبل از شروع دوره موردنظر دچار مشکل خاصی شدید نیاز به پرداخت هزینه‌های درمانی سنگین نباشید. هزینه‌های درمانی در کشور آلمان با بیمه درمانی کاملاً رایگان است و در صورت داشتن بیمه احتیاجی نیست نگران باشید.

 • تأییدیه کتبی از شرکت آموزش فنی و حرفه‌ای

مهم‌ترین مدرکی که باید ارائه دهید ارائه یک مدرک فنی و حرفه‌ای از یک شرکت معتبر است. اعتبار این مدارک سه ماه بعد از تحویل آن بررسی می‌شود و نتیجه نهایی به شما اعلام می‌گردد.

گالری تصاویر محصول
تصاویر
بیشتر
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر