menusearch
karyabiparvaz.com

حقوق کارگر ساده در آلمان

دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۰۲
(0)
(0)
حقوق کارگر ساده در آلمان

حقوق کارگر ساده در آلمان چقدر است؟

حقوق کارگر ساده در آلمان با توجه به زمینه شغلی، شهر، میزان تحصیلات و دیگر موارد می‌تواند متفاوت باشد، این مقاله توسط مشاورین حرفه ای شرکت مهاجرتی پرواز نوشته است تمامی اطلاعات در مورد حقوق کارگر ساده در آلمان را بیان می‌کند.

همانطور که می‌دانید یکی از بهترین راه های کسب اقامت کشور های خارجی پیدا کردن شغل است، کشور آلمان بهترین گزینه برای کار است، ما تمامی اطلاعات لازم در مورد نحوه کار در این کشور را در مقاله ای با عنوان کار در آلمان قرار داده ایم، برای کسب اطلاعات کامل این مورد را مطالعه کنید.

 

هر چند فرصت برای یافتن کار و استخدام به عنوان کارگر ساده در آلمان نسبتا پایین است، چرا که نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا بالا است و علاوه بر این به دلیل سخت گیری برای صدور ویزای کار آلمان کارفرمایان آلمانی خواهان استخدام کارگران ساده از کارگران محلی و یا کارگران ساده از دیگر کشور های اتحادبه اروپا هستند و تنها برای کارگران ماهر اقدام به جذب نیرو از خارج از اتحادیه اروپا می‌کنند.

 

با این حال با استفاده از ویزای جستجوی کار امکان یافتن کار به عنوان کارگر ساده در این کشور وجود دارد.

 

حقوق کارگر ساده در آلمان

 

میزان حقوق کارگر ساده در آلمان

حقوق کارگر ساده در آلمان مانند دیگر اقشار جامعه در آلمان از قانون مشخص و تعیین شده حداقل حقوق پیروی می‌کند، همان گونه که پیش از این بیان شد از ژانویه 2020، حداقل دستمزد در آلمان به 9.35 یورو ناخالص در ساعت رسیده است.

حداقل سطح دستمزد نشان دهنده وضعیت اقتصادی و روند کلی نرخ حقوق است، به هر حال، حقوق کارگر ساده در آلمان در مورد اضافه کاری نیز صادق است، البته در قرارداد های کاری که بین کارگر و کارفرما امضا می‌شود میزان حقوق، مزایا، تاریخ شروع کار، مدت قرارداد و غیره بیان می‌شود، به طور متوسط کارگران ساده که مدرک تحصیلی ندارند 49700 یورو ناخالصی دریافت می‌کنند.

 

عوامل موثر بر میزان حقوق کارگران در آلمان

عوامل موثر بر میزان حقوق کارگران در آلمان متعدد هستند که از این میان می‌توان به سوابق کاری، سن فرد متقاضی کار، میزان تحصیلات، نوع حرفه یا شغل مورد نظر، شهر مورد نظر برای اشتغال و غیره اشاره کرد البته سطح مهارت زبان آلمانی نیز می‌تواند بر یافتن کار و حقوق کارگر ساده در آلمان در این کشور تاثیرگذار باشد.

 

چه چیزی بر میزان حقوق کارگر ساده در آلمان تأثیر می‌گذارد؟

 1. سوابق تحصیلی : تحصیلات در آلمان بیشترین اهمیت را دارد، متوسط درآمد کارمندان با مدرک دانشگاهی 59670 یورو است در حالی که فارغ التحصیلان تازه وارد ماهانه 2541 یورو دریافت می‌کنند.
 2. تجربه : مانند آموزش، تجربه گذشته شما اهمیت دارد کسانی که کمتر از یک سال تجربه حرفه ای دارند 33800 یورو درآمد دارند اما در حال حاضر پس از 3-5 سال می‌توانند حقوقی معادل 42950 یورو داشته باشند.
 3. جنسیت : مردان در آلمان می‌توانند به طور متوسط نزدیک به 21 درصد بیشتر از زنان درآمد داشته باشند مردان به طور متوسط 47320 یورو و زنان حدود 40500 یورو در سال 2022 درآمد داشتند.
 4. مکان : در آلمان، حقوق شما به شهر و منطقه ای که در آن هستید نیز بستگی دارد، تفاوت¬های قابل توجهی در سطح درآمد بین آلمان شرقی و غربی دیده شده است.
 5. اندازه شرکت : گزارش حقوق و دستمزد 2022 نشان می‌دهد که شرکت ‌های آلمانی بزرگ‌تر حقوق‌های بیشتری نسبت به کسب‌وکارهای کوچک‌تر پرداخت می‌کنند.

 

حداقل دستمزد در آلمان

اگرچه مقررات حداقل دستمزد در آلمان برای مدتی در سایر کشور های اروپایی وجود داشته است، اولین حداقل دستمزد فدرال در آلمان فقط در سال 2014 تصویب شد، تحت قانون حداقل دستمزد از این کشور برای تعیین حداقل دستمزد ها در وهله اول به اتحادیه های کارگری و گروه های تجاری متکی بود.

حدود چهار میلیون نفر در آلمان حداقل دستمزد آلمان را دریافت می‌کنند، این تقریبا در مورد کلیه کارگران 18 سال به بالا، به استثنای افراد آزاد و برخی از کارآموزان اعمال می‌شود.

حداقل دستمزد کمترین حقوق و دستمزد در ازای کار است که کارفرمایان می‌توانند به طور قانونی به کارگران خود بپردازند.

 

حداقل دستمزد در آلمان در سال 2020

 

حداقل دستمزد در آلمان در سال 2020

حداقل دستمزد در آلمان در سال 2019، 19.19 یورو در ساعت بود، این افزایش 0.35 یورو (4٪) افزایش نسبت به سال 2018 را نشان می‌دهد این بدان معنی است که برای افرادی که 40 ساعت در هفته استاندارد کار می‌کنند، 1593 یورو قبل از مالیات است.

حداقل دستمزد از 1 ژانویه 2020 که 9.35 یورو تعیین شد، دوباره افزایش یافت و بیشتر حقوق مشاغل تحصیل کرده ها 40-45.000 یورو در سال شروع می‌شود ؛ با وجود این افزایش ها، برخی از گروه ها با حداقل دستمزد 12 یورو به فعالیت های تبلیغاتی خود ادامه می‌دهند.

 

حقوق کارگر ساده در آلمان فدرال تقریبا برای همه کارمندان شامل کارگران خارجی، کارگران نیمه وقت، کارآموزان (تحت شرایط خاص) و افرادی که در یک دوره آزمایشی کار می‌کنند اعمال می‌شود ؛ اضافه کاری نیز باید در همان سطح پرداخت شود، مگر اینکه در عوض به عنوان زمان بجای آن استفاده شود که می‌تواند در تاریخ دیگری برداشته شود.

سطح حداقل دستمزد کارگران پیمانی و موقت در آلمان متفاوت است، در آوریل 2018 دستمزد در آلمان غربی به ساعتی 9.47 یورو و در شرق آلمان به 9.27 یورو در ساعت افزایش یافت.

 

کارمندان تمام وقت به طور متوسط 41 ساعت در هفته کار می‌کنند بنابراین حداقل دستمزد برای یک کارمند تمام وقت در یک ماه چهار هفته 1.610،48 یورو خواهد بود کارمندان پاره وقت به طور متوسط 19.5 ساعت در هفته کار می‌کنند که حداقل دستمزد آنها 765.96 یورو است.

 

استثنا حداقل دستمزد در کشور آلمان

آیا استثنا حداقل دستمزد در کشور آلمان​ وجود دارد؟ در حالی که حداقل دستمزد آلمان برای بیشتر کارگران اعمال می‌شود، فریلنسرها تحت مقررات از هیچ گونه محافظتی برخوردار نیستند، حداقل دستمزد در آلمان برای دوره های کارآموزی که کمتر از سه ماه طول می‌کشد یا بخشی از دوره های دانشگاه، کار داوطلبانه یا کارآموزی است، اعمال نمی‌شود؛ سرانجام، افرادی که در زمره بیکاران طولانی مدت (Langzeitarbeitslose) طبقه بندی می‌شوند، می‌توانند برای اولین بار به کار خود برای حداقل شش ماه حقوق کارگر ساده در آلمان دریافت کنند.

 

اگر کمتر از حداقل دستمزد آلمان بدست آورید چه باید کرد؟

کارفرمایان در صورت عدم پرداخت حداقل دستمزد در آلمان به کارمندان خود در معرض مجازات های سنگینی قرار می‌گیرند، شورا های کاری و اتحادیه های کارمندان نیز زیر پرداخت ها را در سطح صنعت کنترل می‌کنند و از نظر تئوری در صورت عدم رعایت مقررات شرکت ها می‌توانند تا 500000 یورو جریمه شوند. کارگرانی که اعتقاد دارند درآمد کمتری از حداقل دستمزد آلمان دارند، ابتدا باید با کارفرمای خود صحبت کنند تا قبل از طرح موضوع به شخص ثالث، موضوع را حل و فصل کنند.

 

کارمندان می‌توانند به اتحادیه صنفی خود مراجعه کنند (در صورت وجود) و اگر کارفرما هنوز از پرداخت حقوق کارگر ساده در آلمان سر باز زد، اقدامات قانونی لازم است، کارمندان سه سال فرصت دارند تا ادعای پرداخت کمتر از حداقل دستمزد در آلمان را بپردازند.

 

حقوق متوسط در آلمان

شرایط کار و حقوق متوسط در آلمان از بسیاری از کشور های اروپایی بهتر است، بر اساس داده های OECD بر اساس سال 2017، سه چهارم افراد 15 تا 64 ساله در آلمان شغل با حقوق داشتند که بسیار بالاتر از متوسط اشتغال OECD بود و نرخ بیکاری فقط 3.4٪ بود.

طبق تحقیقات حقوق کارگران در سال 2017 به طور متوسط 3771 یورو بوده است، که تفاوت قابل توجه حقوق بین مردان (3964 یورو) و زنان (3،330 یورو) وجود دارد.

 

شما می‌توانید هنگام کار در این کشور به تحصیل نیز بپردازید، اگر خودتان و یا خانوادیتان قصد ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه های آلمان را دارید همین حالا مقاله تحصیل در آلمان را مطالعه کنید.

 

درآمد مشاغل مختلف در آلمان

 

 • مشاور : دستمزد شروع مشاور بین 30،000 تا 46،000 یورو است، با گذشت زمان، آنها می‌توانند از نردبان شغلی بالا بروند و به یک شریک تبدیل شوند و سالانه بین 220،000 تا 370،000 یورو درآمد کسب کنند.
 • مهندسان : به طور معمول 64000 یورو درآمد دارند، سپس حقوق با توجه به نقش و تجربه افزایش می‌یابد، به عنوان مثال، یک مدیر فنی می‌تواند سالانه 138000 تا 168،000 یورو درآمد کسب کند.
 • متخصصان IT : آنها سالانه به طور متوسط 66000 یورو درآمد دارند، با تجربه، آنها می‌توانند به سمت مدیر IT تبدیل شوند که حقوق سالانه آنها 81000 یورو تخمین زده می‌شود و به عنوان رئیس IT، آنها می‌توانند سالانه 124،000 یورو درآمد کسب کنند.
 • وکلا : وکلا در شرکت های کوچک معمولا کمتر از 40،000 یورو در سال درآمد دارند، دستمزد سالانه در شرکت های متوسط به 50،000 و 80،000 یورو و در شرکت های بزرگ تا 700،000یورو یا بیشتر افزایش می‌یابد.
 • پزشکان : هشتاد درصد حقوق پزشکان معالج بین 85000 تا 150،000 یورو در سال است، در همین حال، پزشکان ارشد با تجربه 11-16 سال در این نقش می‌توانند سالانه 272،000 و 400،000 یورو یا بیشتر با بیش از 20 سال درامد کسب کنند.
 • مدیر فروش : آنها بالاترین حقوق را در بخشهای بازاریابی و فروش کسب می‌کنند، در حالی که افراد حرفه ای با تجربه سالانه 134،000 یورو درآمد کسب می‌کنند، متخصصان ارشد می‌توانند متوسط حقوق سالانه 88000 یورو دریافت کنند.

حداقل دستمزدر آلمان بر اساس مقطع تحصیلی

 

حداقل دستمزد در آلمان بر اساس مقطع تحصیلی


حداقل دستمزدر آلمان بر اساس مقطع تحصیلی مختلف است :

 • حداقل دستمزد در آلمان برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی 13.60 یورو در ساعت
 • حداقل دستمزد برای کارگران غیر ماهر و دارندگان مدرک دیپلم 12.40 یورو در ساعت
 • حداقل دستمزد دارندگان مدرک کارشناسی ارشد 15 یورو در ساعت.

میانگین حقوق برای فارغ التحصیلان نیز سطح معقولی است، در اینجا می‌توانید ببینید که مدارک دانشگاهی در آلمان جواب می‌دهد، میانگین حقوق برای فارغ التحصیلان دانشگاه 3736 یورو ماهانه یا 44836 یورو در سال است.
اداره آمار فدرال همچنین تأیید می‌کند که تنها 30 درصد از همه کارمندان بیش از میانگین درآمد دارند. اکثریت کمتر درآمد دارند، بنابراین اگر در آلمان بیش از 55000 یورو درآمد داشته باشید، نباید احساس کنید که دستمزد کمتری دریافت می‌کنید.

خود اشتغالی نیز یکی از راه های کار در کشور آلمان است، به منظور کسب اطلاعات کامل در مورد خود اشتغالب در آلمان و راه های مختلف آن می‌توانید به مقاله های سرمایه گذاری در آلمان و ثبت شرکت در آلمان مراجعه کنید.


حقوق در آلمان بر اساس تجربه

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم تجربه کاری و سابقه نیز می‌تواند تاثیر بسزایی در میزان درآمد شما داشته باشد، حقوق در آلمان بر اساس تجربه را در جدول میبینید.

 

حقوق در آلمان بر اساس شهرها

هم متفاوت است، متوسط حقوق در محبوب ترین شهرها برای مهاجران به شرح زیر است:

 • مونیخ: 46.752 یورو در سال
 • دوسلدورف: 45.468 یورو در سال
 • اشتوتگارت: 47.580 یورو در سال
 • هامبورگ: 41.976 یورو در سال
 • فرانکفورت: 47.856 یورو در سال
 • برلین: 37.800 یورو در سال

 

میانگین سال های تجربهمیانگین حقوق
کمتر از 1 سال38.932 یورو
1-2 سال41.518 یورو
3-5 سال48.058 یورو
6-10 سال56.229 یورو
11-25 سال66.686 یورو
25+ سال67.480 یورو

 

لازم است بدانید که هزینه های زندگی نیز در هر شهر بسیار متفاوت است، برای مثال مونیخ و فرانکفورت گران ترین شهرهای آلمان هستند، در مقایسه، برلین و دوسلدورف در وسط و دارای هزینه های متعادل می‌باشند.

 

میانگین حقوق در آلمان بر اساس اندازه شرکت

طبق مطالعه‌ای که در سال 2019 انجام شد، میانگین حقوق در آلمان بر اساس اندازه شرکت هم در نظر گرفته می‌شود، شرکت هایی با 500 کارمند یا کمتر حدود 10 درصد کمتر از میانگین حقوق می‌گیرند.

شرکت هایی با 501 تا 1000 کارمند تقریباً 2 درصد بالاتر از میانگین حقوق می‌پردازند و یک شرکت شرکتی با بیش از 1000 کارمند حدود 16٪ بیشتر از میانگین حقوق پرداخت می‌کند.

 

همین مطالعه نشان داد که درآمد مدیران محصول و مدیران فناوری اطلاعات در شرکت های بزرگ بسیار بالاتر از حد متوسط است، لذا با توجه به شرکتی که شما قصد کار در آن را دارید میزان حقوق شما نیست می‌تواند متفاوت باشد.

 

تأثیر حداقل دستمزد در آلمان

تأثیر حداقل دستمزد در آلمان بر روی چه مسایلی است؟ داده های موسسه تحقیقات اجتماعی و اقتصادی نشان داد که در سال اول حداقل دستمزد آلمان اعمال شد، به ویژه کارگران غیر ماهر و کم مهارت از حقوق متوسط آلمانی خود مانند کارمندان در استخدام نیمه وقت (یا مشاغل کوچک، همانطور که این موقعیت ها گاهی شناخته شده است).

بیشترین افزایش حقوق در آلمان در صنایع گوشت، امنیت، باغبانی و محوطه سازی، ساخت و ساز و پذیرایی مشاهده شده است، ترس از اینکه حداقل دستمزد آلمان بر سطح بیکاری تأثیر می‌گذارد نیز بی دلیل بود، در حالی که بیکاری در واقع کاهش یافته است.


سوالات پر تکرار حقوق کارگر ساده در آلمان

 

 • حقوق کارگر ساده در آلمان چقدر است؟

از ژانویه 2020، حداقل دستمزد در آلمان به 9.35 یورو ناخالص در ساعت بوده است.

 • عوامل موثر بر میزان حقوق کارگران در آلمان کدامند؟
 1. سوابق تحصیلی
 2. تجربه
 3. جنسیت
 4. مکان
 5. اندازه شرکت
 • چند نفر در آلمان حداقل دستمزد را دریافت می‌کنند؟

حدود چهار میلیون نفر در آلمان حداقل دستمزد آلمان را دریافت می‌کنند، این تقریبا در مورد کلیه کارگران 18 سال به بالا، به استثنای افراد آزاد و برخی از کارآموزان اعمال می‌شود.

 

 • حقوق کارگر ساده در آلمان شامل چه کسانی می‌شود؟

حقوق کارگر ساده در آلمان فدرال تقریبا برای همه کارمندان شامل کارگران خارجی، کارگران نیمه وقت، کارآموزان (تحت شرایط خاص) و افرادی که در یک دوره آزمایشی کار می‌کنند اعمال می‌شود.

 

 • متخصصان آی تی در آلمان چقدر دستمزد میگیرند؟

متخصصان IT سالانه به طور متوسط 66000 یورو درآمد دارند، با تجربه، آنها می‌توانند به سمت مدیر IT تبدیل شوند که حقوق سالانه آنها 81000 یورو تخمین زده می‌شود و به عنوان رئیس IT، آنها می‌توانند سالانه 124،000 یورو درآمد کسب کنند.


در این مقاله حقوق کارگر ساده در آلمان را بررسی کردیم، مشاورین موسسه حقوقی پرواز می‌توانند به شما در کسب اقامت کاری آلمان کمک کنند، برای کسب مشاوره تخصصی در زمینه مهاجرت به کشور های مختلف دنیا و به خصوص آلمان با ما  در تماس باشید، همچنین اگر به فکر مهاجرت به این کشور هستید و می‌خواهید تمامی اطلاعات لازم در این زمینه را به دست آورید مقاله مهاجرت به آلمان را مطالعه کنید.

 

گالری تصاویر محصول
تصاویر
بیشتر
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر